GEDDAD

(Genç Denizciler Dayanışma Derneği)

2011 Yılında İstanbul Genel Merkezli Kurulmuş Bir Sivil Toplum Örgütüdür. GEDDAD 2011 Yılından bu yana bir çok saha projesi gerçekleştirmiş ve üye veri tabanı onbinlerce üyeye ulaşmış kendi sektöründe Ülkemizin en aktif saha sivil toplum örgütü olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

GEDDAD Komutası altındaki SAR unsurları ; Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Merkezi talimatları ile Mülki İdare Amirleri denetiminde Denizden ve Havadan Kurtarma Harekatları icra etmektedir.

 

 

 

Kuruluş Yetki     :                                                                           TC.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Dernekler Masası

Kütük No :34- 178 / 059

Kuruluş Merkez  : İstanbul

Kuruluş Tarih : 2011

 

 

Kurtarma YETKİ :

TC.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI

ANKARA

HRK : 38338903-3000 4693

TARİH : 24 MART 2015

07 AĞUSTOS 2012 TARİHLİ DENİZDE ARAMA KURTARMA GÖNÜLLÜ İŞTİRAKLARİNE YÖNELİK DENETİM VE SONUÇ RAPORLARI

Kurtarma harekatı yetki ve yeterlilikleri kapsamında devletimizin ilgili birimleri tarafından her altı ayda bir denetime tabi tutularak ilgili mevzuat ve anayasal kanunlar çerçevesinde hareket etmektedir.

Günümüze kadar birçok bireyin eğitim almasını/istihdamını sağlamış yüzlerce zora düşen insana ve doğal yaşam canlısına müdahile bulunmuş Denizcilik Sivil Toplum örgütüdür.

GEDDAD Tarihinin en başarılı projesi olan SAR programı son 3 yıldır 18.000 ün üzerinde bireyin Deniz – Hava Arama Kurtarma alanında operasyonel kabiliyet kazanmasını sağlamış 868 ün üzerinde Kurtarma Harekatına iştirakını sağlamıştır. Teşkilatımız hale hazırda birçok farklı yeni kurulmuş örgüte gerek fiziki duruşu gerekse görselleri ile örnek teşkil etmekte ve bu husustan büyük bir övünç duymaktadır.

Türk SAR timleri Denizden ve Havadan icra ettiği birçok faaliyetinde yürüttüğü başarılı harekatları ile tanınmasının yanı sıra birçok mahalli teşkilat ile ortaklık yapmış, bir çok gencin eğitim ve istihdamlarını açıklarını kapatmıştır. Takip eden süre zarfı çerisinde Sahil Güvenlik Komutanlığı Akreditasyonu ile Marmara denizi ve birçok deniz sahasında ulusal ve uluslararası kurtarma harekatlarında başarılı görevlere imza atmış yüzlerce hayatın kurtarılmasına vesile olmuştur.

Türk SAR timleri sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri ile alanında tek olma gururuna sahip olmasının yanı sıra kendi öz sermayesi ile 10 unsurdan oluşan deniz unsuru filosuna sahiptir. Kendi öz sermayesini, aidatlar ve dernek üyelerinin bağış ve destekleri ile karşılayan teşkilatımız Deniz Arama Kurtarma Alanında ülkemizde gençlik ve denizcilik teşkilatları alanında türünün tek örneği olarak adlandıra bilinecek Kurtarma İstasyonuna sahiptir.

Logo
boat